چهارشنبه, ۶ فروردین ۱۳۹۹

راهنمای تمیز کردن هود آشپزخانه با چند روش فوق العاده

راهنمای تمیز کردن هود آشپزخانه

تمیز کردن چربی هود آشپزخانه

هود یکی ازتجهیزات جدا ناپذیر از هر آشپزخانه ای است. از آنجایی که هود آشپزخانه مستقیما بابخار غذا و کثیفی ها ارتباط دارد، نظافت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

تمیزکردن هودآشپزخانه را نمی توان نادیده گرفت؛ چرا که به شما فضایی عاری از باکتری ها و میکروب ها هدیه می دهد. همچنین شما با اهمیت دادن به نظافت تجهیزات آشپزخانه تان، سلامتی خود و اعضای خانواده تان را رقم می زنید. در ادامه می خواهیم ساده ترین روش های تمیز کردن چربی هود آشپزخانه را به شما آموزش دهیم. با کالا 118 همراه باشید.

 نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

اگر کمی دقت کرده باشید، می دانید که هود از دو قسمت درونی و بیرونی تشکیل شده است که هر کدام از این دو بخش، روش های خاص خود را برای نظافت می طلبد. در ادامه با روش های تمیزکردن هودآشپزخانه برای هر دو قسمت بیشتر آشنا می شویم:

تمیز کردن قسمت بیرونی هود


تمیز کردن شیشه هود

چگونه شیشه هود آشپزخانه را تمیز کنیم؟

قدم اول: استفاده از پاک کننده ها برای تمیز کردن شیشه هود

برای تمیز کردن شیشه هود و کلا قسمت بیرونی هود، تقریبا کاری آسان در پیش دارید. برای انجام این کار میتوانید از پاک کننده ها استفاده کنید. تنها نکته ای که لازم است در این قسمت بدانید، آن است که به مواد تشکیل دهنده پاک کننده و نوع هودتان توجه داشته باشید تا از آسیب دیدن آن بتوانید جلوگیری کنید. هود ها دارای انواع مختلفی هستند. برخی از انواع پلاستیکی، آهنی ضد زنگ و مسی هستند.


       برای انواع پلاستیکی یا وینیل از تمیزکننده ها و یا صابون هایی که همه منظوره هستند، میتوانید استفاده کنید.

       برای تمیزکاری هودهای آهنی ضد زنگ از ترکیب آب و صابون گرم استفاده کنید.

       و درنهایت هم برای هودهای مسی، پاک کننده های مس بهترین انتخاب هستند.

 تمیز کردن هود با دستمال

قدم دوم: تمیز کردن هود با دستمال

همانطور که میدانید قسمت بیرونی زیاد با دود و بار غذا در ارتباط نیست، از این رو بعید است دارای کثیفی عمیق باشد. پاک کننده یا ترکیب های انتخابی تان را بر روی دستمال اسپری کنید و روی هود را با آن تمیز کنید. دقت داشته باشید که اگر از تمیزکننده ها استفاده می کنید، تابع دستور العملی که روی آن نوشته شده است، باشید.

قدم سوم : خشک کردن هود

آخرین قدمی که باید بردارید، خشک کردن هود است. در این مرحله از یک دستمال نرم و خشک برای تمیزکردن آثار تمیز کننده ها استفاده کنید. قسمت بیرونی هود شما، مانند روز اول است!

 تمیز کردن داخل هود

تمیز کردن داخل هود آشپزخانه

قدم اول: تمیز کردن هود با استفاده از بخار

در این قسمت می خواهیم به تمیز کردن هود آشپزخانه در قسمت های درونی آن بپردازیم. پیش از آنکه کار را شروع کنید، نگاهی به داخل هود بیدازید. اگر کثیفی ها زیادی را مشاهده کردید، روش بخار اولین قدن برای شما است.

بخار به شما کمک می کند تا جرم ها سریع تر پاک شوند و مقاومت زیادی از خودشان نشان ندهند. برای انجام این کار نصف بیشتر یک قابلمه را پر کنید و آن را روی حرارت شعله بگذارید. اجازه دهید آب به جوش بیاید و با هود تماس پیدا کند. دقت داشته باشید که برای تمیز کردن داخل هود، نیاز به خم شدن روی گاز دارید؛از این رو حتما مراقب باشید گاز و شعله آن کاملا سرد شده باشد.

  تمیز کردن داخل هود با بخار آب

قدم دوم: استفاده از اسپری تمیز کننده هود

در این قسمت باید تمیز کننده را در داخل هود اسپری کنید و اقدام به پاک کردن آن بکنید. گاهی کثیفی های داخل هود کم است و برای پاک کردن آنها نیازی به تمیزکننده ها قوی ندارید. پیش از آنکه اقدام به تمیز کردن هود آشپزخانه بکنید، دقت داشته باشید که مواد تشکیل دهنده آن با جنس هود سازگار باشد.

اگر در این مرحله از تمیزکننده های قوی استفاده می کنیم، توصیه می کنیم حتما از دستکش استفاده کنید. همچنین پنجره های خانه را باز بگذارید، حال با استفاده از یک دستمال اسفنجی نرم، کار تمیز کردن را شروع کنید.

زمان تمیز کردن با دستمال، بسته به نوع تمیز کننده متفاوت است. در برخی از انواع مواد شست و شو لازم است که بلافاصله آن را پاک کنید؛ در برخی دیگر هم نیاز دارید مدت زمان کوتاهی روی آن باقیبماند.

اسپری تمیز کننده هود

قدم سوم: استفاده از حوله مرطوب برای تمیز کردن هود

مشابه حالت قبل در نهایت باید توسط حوله یا دستمالی نرم، مواد شست و شو را از داخل هود پاککنید. اگر تمیز کننده انتخابی تان باعث ایجاد لک و بو بر روی هود شد، حوله را کمی مرطوب کنید و پس از آن اقدام به خشک کردن بکنید.


دقت داشته باشید که فاصله های زمانی برای تمیزکردن هود آشپزخانه کم باشد. تنها در این صورت است که هودتان همیشه سالم وتمیز باقی می ماند. اگر غذایی می پزید که روغن زیادی دارد یا ذرات آن از قابلمه خارج می شود، پس از نوش جان کردن آن حتما اولین کارتان باید تمیزکاری هود باشد.

  تمیز کردن هود

راهنمای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود

شستشوی فیلتر آلومینیومی هود

یکی دیگر از مهم ترین بخش های هود، فیلتر های آن است که نیازمند تمیزکاری هستند. فیلتر هود معمولا از جنس های مختلفی درست شده است. در گام اول شما نیاز دارید این فیلترها را از هود جدا کنید. فیلترهای به روش های مختلفی از هود جدا می شوند. ممکن است توسط یک بست، پیچ یا تنها لبه هایی گیرنده به هود متصل شده باشند. با کمی دقت می توانید به خواسته تان برسید.

 چربی زدایی از فیلتر هود

اگر جنس فیلترتان زغالی است، تحت هیچ شرایطی آن را تمیز نکنید. تنها باید آن را به سطل آشغال بیندازید و با تجهیزاتی جدید آن را جایگزین کنید. البته لازم به ذکر است که بعضی از انواع هودها، هوای کثیف آشپزخانه را می گیرند و پس از تصفیه، هوای پاک را به محیط بر می گردانند. اگر هود شما این گونه کار می کند، نیازی به تعویض فیلترهای زغالی آن ندارید.

 تمیز کردن و شستشوی فیلتر هود

برای تمیزکردن فیلتر های آهنی و آلومینیومی هم باید سینک ظرفشویی را از آب گرم پر کنید.مقداری به آن تمیز کننده قوی یا ضعیف، بسته به میزان کثیفی ها، اضافه کنید. فیلترها را بین 10 تا 30 دقیقه در این ترکیب بگذارید. سپس آن را در آب تکان دهید، تا جرمهای آن جدا شود.

تمیز کردن چربی فیلتر هود با جوش شیرین

اگر چربی و کثیفی فیلتر های هود شما زیاد باشد بهتر است برای تمیز کردن فیلتر ها از ترکیب صابون مایع با جوش شیرین مطابق تصویر زیر استفاده کنید.

تمیز کردن چربی فیلتر هود با جوش شیرین

با استفاده از برس طبق تصویر زیر فیلتر هود را چربی زدایی می کنید.

تمیز کردن فیلتر هود با جوش شیرین

در این قسمت می توانید از برس هایی برای راحت تر کردن کار شست وشو استفاده کنید. پس از آنکه فیلتر هود کلا خشک شدند، به سر جایشان بر گردانید.

ممکن است بابررسی دقیق هود منزلتان، متوجه قدیمی بودن آن شوید. حتی ممکن است دلتان هوس یک هود تازه کرده باشد و نتوانید از پس کثیفی های آن بر بیایید. در این صورت می توانید سری به سایت کالا 118 بزنید و انواع هودها با برندها و کارایی های مختلف را ببینید. در سایت کالا 118 همه چیز برای یک خرید درست و مقرون به صرفه هود آشپزخانه آماده شده است.

قویترین پاک کننده چربی هود

هودها همواره نیاز به تمیز کردن دارند و با توجه به ارتباط مستقیم با غذاها احتمال چرب شدن آنها بسیار زیاد است. روش هایی که تا اینجا بررسی کردیم، همگی با مواد غیر طبیعی بودند. برای پاک کردن چربی های هود آشپزخانه، مواد طبیعی بهترین و قویترین انتخاب های هستند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

پاک کردن چربی هود با جوش شیرین

برای آنکه از جوش شیرین برای از بین بردن چربی ها استفاده کنید، دو انتخاب پیش رویتان است و هم میتوانید از آن به صورت محلول و هم به صورت خمیر بهره ببرید. مقداری جوش شیرین را با آب قاطی کنید و آن را در اسپری بریزید. محلول را مستقیما به هود بزنید و بااستفاده از یک اسفنج نرم اقدام به تمیز کردن آن بکنید. به طور مشابه این کار برای خمیر جوش شیرین هم می توانید به کار بگیرید.

تمیز کردن هود آشپزخانه با سرکه

خوب است بدانید، سرکه یکی از قوی ترین انتخاباتی که می توانید برای از بین بردن چربی هود از آن استفاده کنید. آب و سرکه را با اندازه های مساوی با هم ترکیب کنید و روی هود تان اسپری کنید. اجازه دهید این محلول مدت زمان کوتاهی بر روی هود باقی بماند. این کار سبب می شود تا چربی ها را در خود حل کند. در ادامه از یک دستمال مرطوب برای از بین بردن کثیفی های سطحی و گرد و غبار های هود استفاده کنید. در نهایت هم توسط یک دستمال میکروفایبر، تمام چربی ها و کثیفی های هود را از بین ببرید. از آن چیزی که می بینید، متعجب خواهید شد. هود آشپزخانه تان برق می زند و مانند روز اولش شده است.

کلام آخر

به عنوان کلام آخر باید بگوییم بهترین روش تمیز کردن هود آشپزخانه نظافت کردن آن به صورت مستمر است؛ در غیر این صورت کمی کارتان سخت خواهد شد. سپاس که تا انتها کالا 118 روهمراهی کردین. 

تمیز کردن هود

فیلم آموزش تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه


ثبت نظر